Karma gerçeklik (Mixed reality - MR), sanal ve fiziksel dünya öğelerinin bir arada var olduğu ve gerçek zamanlı olarak etkileşime girdiği sürükleyici ve etkileşimli bir ortam yaratarak fiziksel ve dijital nesnelerin birleşmesi anlamına gelir. Hem artırılmış gerçeklik (AR) hem de sanal gerçeklik (VR) teknolojileri bir arada kullanılabilir. Karma gerçeklik deneyimlerinde kullanıcılar, fiziksel çevrelerine sorunsuz bir şekilde entegre olan sanal nesneleri algılayabilir ve bunlarla etkileşim kurabilir.

 

Karma gerçeklik gözlüğü çeşitleri ve fiyatları nelerdir?

Karma gerçeklik gözlükleri, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin unsurlarını birleştirerek çalışır. Karma gerçeklik gözlüklerini pass-through (geçişli) ve see-through (transparan) olarak ikiye ayırabiliriz.

Color passthrough (renk geçişli) karma gerçeklik başlıkları, hem VR hemde MR deneyimleri sağlar. Başlığın ön tarafında RGB kamera/lar bulunur. Kamera, fiziksel çevre görünümünü başlığın içerisindeki ekranlara gönderirken, mekansal haritalama yapan derinlik sensörleri de sanal nesneleri fiziksel çevreye bindirmeyi sağlar. El takibi, göz takibi, sesli komutlar veya kontrolcülerle etkileşimler sağlanır.

See-through karma gerçeklik gözlüklerinin transparan camları bulunur ve fiziksel çevre bu sayede görünür. (Ör: Hololens, Nreal Light, Magic Leap gibi) Derinlik sensörleri ve takip sensörleriyle mekansal haritalama ve etkileşimler sağlanır. Ayrıca göz takibi, sesli komutlar ve kontrolcülerle de etkileşimler sağlanabilir. 

Karma gerçeklik gözlüğü çeşitlerini ve fiyatlarını bu sayfamızda inceleyebilir, satın almadan önce ihtiyacınıza uygun modeli belirlemek için ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz.

 

1
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı